1 stycznia 2017 roku weszły w życie zmiany w art. 96 poprzez dodanie ust. 4b-4c ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz art. 117 c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa. Pakiet zmian z zakresu prawa podatkowego został uchwalony 1 grudnia 2016 roku i wprowadza między innymi solidarną odpowiedzialność wraz z podatnikiem profesjonalnych pełnomocników. Nowe regulacje mówią wprost, że:
„W przypadku zarejestrowania podatnika, którego zgłoszenie rejestracyjne zostało złożone przez pełnomocnika, pełnomocnik odpowiada solidarnie wraz z zarejestrowanym podatnikiem do kwoty 500 000 zł za zaległości podatkowe podatnika powstałe z tytułu czynności wykonanych w ciągu 6 miesięcy od dnia zarejestrowania podatnika jako podatnika VAT czynnego.”
Zdaniem ustawodawcy nowelizacja ma zapobiegać rejestrowania podmiotów gospodarczych, których celem jest nieuczciwe prowadzenie działalności. Według Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych, zmiany w przepisach uderzą przede wszystkim w adwokatów i radców prawnych. To na nich spadnie część odpowiedzialności za nieuczciwą działalność mocodawcy, choć z zasady pełnomocnik nie powinien ponosić takiej odpowiedzialności, zwłaszcza gdy nie ma wpływu na działania mocodawcy.
Zobacz całośćNa mocy ustawy z dnia 23 września 2016 roku o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich (Dz. U. poz. 1823) wprowadzona w życie zostaje reguła, według której w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie uwzględnia reklamacji, zobowiązany jest podać konsumentowi oświadczenie o zamiarze wystąpienia z wnioskiem o wszczęcie procedury pozasądowego rozwiązania sporu lub też o odmowie wzięcia udziału w takim postępowaniu. Brak powyższego oświadczenia oznacza zgodę na rozpatrzenie sporu z konsumentem na ścieżce pozasądowej.
Powyższa reguła weszła w życie 10 stycznia 2017 roku.
Poniedziałek – Piątek w godzinach 8:00 – 17:00